Szkarlatyna

Wysypka przy szkarlatynie

Szkarlatyna to choroba, która rozprzestrzenia się głównie w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Do zarażenia może dojść drogą kropelkową, a także w czasie zabawy, jeśli młodsze dzieci wkładają zabawki do buzi. Jest to stosunkowo rzadka, ale poważna choroba związana z zagrożeniem niebezpiecznymi powikłaniami. Jednym z objawów jest wysypka przy szkarlatynie.

Szkarlatyna powoduje wystąpienie wielu różnych objawów, między innymi bólu gardła i wysokiej temperatury. Do najbardziej charakterystycznych należy drobna wysypka, która pokrywa skórę chorego dziecka. Wybroczyny znikają samoistnie, powodując łuszczenie się skóry.

Wysypka przy szkarlatynie

Wysypka jest typowym objawem szkarlatyny. Pierwsze zmiany na skórze pojawiają się po około 2-3 dniach od wystąpienia gorączki i mają postać małych, czerwonych kropek. Jest to pierwszy symptom charakterystyczny właśnie dla tej choroby. Wysypka najbardziej widoczna jest w okolicach brzucha, piersi, pachwin oraz pośladków, ale może obejmować całe ciało i zlewać się na tułowiu, pod kolanami i w zgięciach łokci. Charakterystyczny dla szkarlatyny jest fakt, że wybroczyny nie pojawiają się przy nosie i ustach chociaż na policzkach występuje rumień. Skóra ma kolor płomienisto-czerwony i wygląda jakby została podrapana szczotką ryżową. Może również występować swędzenie.

Wysypka przy szkarlatynie łączy się także z łamliwością drobnych naczyń krwionośnych, co powoduje powstawanie tak zwanych linii Pastii. Występują one w naturalnych fałdach ciała, na przykład na podbrzuszu, w pachwinach i pachach. Gdy pojawia się szkarlatyna wysypka znika po około siedmiu-dziesięciu dniach. Kiedy ustępuje, skóra zaczyna się łuszczyć, staje się szorstka i schodzi z twarzy oraz tułowia, a następnie z dłoni i stóp. Łuszczenie się może czasem potrwać nawet do dwóch tygodni.

Wysypka występuje z różnym nasileniem. Zdarza się, że na skórze dziecka widoczne są tylko drobne wybroczyny. Czasem jednak szkarlatyna może spowodować wystąpienie bardzo wielu krostek, które połączone są również z dużym obrzękiem tkanki podskórnej.

Szkarlatyna bez wysypki

Trzeba pamiętać, że możliwy jest także przebieg szkarlatyny całkowicie bez wysypki. Jest to dosyć rzadkie zjawisko i może być bardzo mylące, ponieważ pojawienie się wybroczyn na skórze jest bardzo charakterystycznym symptomem tej choroby. Brak wysypki utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy, a więc również zastosowanie właściwego leczenia. W takiej sytuacji należy koniecznie zwrócić uwagę na inne objawy towarzyszące szkarlatynie.

Pierwsze symptomy szkarlatyny pojawiają się już po kilku dniach od kontaktu z chorą osobą. Na początku występuje wysoka gorączka, zaczerwienienie migdałków i ból gardła. Na języku pojawia się biały nalot, później nabiera on charakterystycznego, malinowego zabarwienia. Infekcji mogą towarzyszyć także bóle głowy, zawroty i wymioty.

Gdy występuje wysypka szkarlatyna jest znacznie łatwiejsza do rozpoznania. Bez tego symptomu może dojść do pomylenia szkarlatyny z innymi infekcjami, na przykład z anginą. Jest to niebezpieczne, ponieważ w przypadku złego leczenia szkarlatyny może dojść do rozwoju powikłań.

Niewłaściwie leczona szkarlatyna grozi między innymi wystąpieniem ropnego zapalenia węzłów chłonnych, w których mogą tworzyć się przetoki. Innym niebezpiecznym powikłaniem jest bolesne zapalenie ucha środkowego, a także paciorkowcowe zapalenie stawów i ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. U niektórych dzieci występuje gorączka reumatyczna. Z tego powodu nigdy nie należy lekceważyć objawów, które mogą wskazywać na rozwój szkarlatyny i zawsze należy podać dziecku przepisane przez lekarza antybiotyki.

Wysypka przy szkarlatynie
5 (100%) 1 vote

2 odpowiedzi do artykułu “Wysypka przy szkarlatynie

  1. Marzena

    Najgorsze jest to, że jak zaczyna się szkarlatyna wysypka wcale nie musi od razu wychodzić. Często podobno jest dopiero po kilku dniach i przez te pierwsze dni my oczywiście leczyliśmy anginę…

  2. Sis

    Zależy co masz na myśli, pisząc „od razu”. Wysypka przy szkarlatynie to jest objaw, który pojawia się zawsze. Oczywiście jak w każdej chorobie – najpierw nie ma objawów, ale to jest pierwszy konkretny objaw szkarlatyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.