Szkarlatyna

Szkarlatyna u niemowlaka

Szkarlatyna, zwana również płonnicą, jest poważną chorobą, której większość rodziców nie potrafi odpowiednio zdiagnozować. Często bowiem szkarlatyna u niemowląt jest mylona z anginą, której towarzyszy bardzo wysoka temperatura. Jednocześnie lekarze pediatrzy podkreślają, że kojarzona z wiekiem dziecięcym szkarlatyna jest jedną z tych chorób wirusowych, na którą można chorować wielokrotnie.

Skąd się bierze szkarlatyna u niemowlaka

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną o dość ostrym przebiegu, przy czym groźna dla zdrowia dziecka jest nie tylko sama choroba, ale również powikłania, do jakich może prowadzić błędnie zdiagnozowana i leczona szkarlatyna. Choroba jest chorobą wirusową, a za zachorowanie odpowiadają paciorkowce.

Początkowe objawy są zbliżone m.in. do anginy – szkarlatyna u noworodka objawia się wysoką gorączką, przekraczającą 40 stopni, dziecko wymiotuje, a samym wymiotom mogą towarzyszyć bóle brzucha.

Ból gardła i ogólne złe samopoczucie, nadmierna płaczliwość u noworodków, sprawiają, że pierwsze objawy szkarlatyny są często mylone z innymi chorobami. Dopiero czerwona wysypka, która pojawia się w 2-3 dobie od zarażenia, daje całościowy obraz choroby. Nieleczona szkarlatyna w przypadku samej wysypki może doprowadzić do łuszczenia się skóry w okolicach stóp i dłoni po dwóch tygodniach od wyleczenia dziecka. Złuszczanie naskórka może trwać nawet do sześciu tygodni.

Kiedy warto iść z dzieckiem do lekarza

Większość rodziców trafia z dzieckiem do pediatry, gdy na ciele niemowlęcia pojawia się czerwona wysypka, w dotyku bardzo zbliżona do papieru ściernego. Co prawda może ona zniknąć samoczynnie, jednak jej pojawienie się i inne objawy, jak biały nalot na gardle czy powiększone migdałki, może sugerować, że pojawiła się szkarlatyna u niemowlaka.

Czytaj więcej: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/szkarlatyna/szkarlatyna-u-niemowlaka/

Najczęściej choroba jest leczona antybiotykami, zwykle z grupy penicylin. Jednak zanim lekarz zleci antybiotykoterapię, w wielu przypadkach nakazuje zrobienie wymazu z gardła, aby mieć pewność, że chorobę spowodowały paciorkowce. Chore dziecko powinno być odpowiednio nawodnione. Większość specjalistów nie zaleca podawania dziecku kwasu acetylosalicylowego, który może doprowadzić do dodatkowych powikłań.

Szkarlatyna u niemowląt – potencjalne powikłania

Leczona szkarlatyna u noworodka nie powinna prowadzić do pojawienia się żadnych chorobowych komplikacji, choć samo dziecko na czas choroby powinno być izolowane od innych dzieci. Przy antybiotykoterapii ten okres może być skrócony do jednej doby, w pozostałych przypadkach zaleca się izolację nawet przez 3 tygodnie.

Nieleczona szkarlatyna może prowadzić do zapalenia ucha środkowego czy problemów z zatokami przynosowymi, dlatego większość lekarzy pediatrów sięga po antybiotyk, aby w ten sposób uniknąć dalszych problemów zdrowotnych u dziecka. W skrajnych przypadkach szkarlatyna może prowadzić do powstania gorączki reumatycznej czy zapalenia nerek.

Ważny przy leczeniu szkarlatyny jest również dobór leków. Dziecku można podawać środek przeciwbólowy, jednak podawanie aspiryny może doprowadzić do zespołu Reye’a, który charakteryzuje się uszkodzeniem wątroby. 

Pediatrzy podkreślają również, że nieleczona szkarlatyna u niemowlaka może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek czy serca. Rodzice powinni jednocześnie pamiętać, że na szkarlatynę dziecko może zachorować jedynie wtedy, gdy miało kontakt z innym chorym, przy czym od tego kontaktu może upłynąć nawet 7 dni. Na szkarlatynę najczęściej chorują dzieci poniżej 10. roku życia, jest to dość powszechna choroba, z jaką stykają się dzieci w żłobkach i przedszkolach.

Szkarlatyna u niemowlaka
3 (60%) 2 votes

2 odpowiedzi do artykułu “Szkarlatyna u niemowlaka

  1. internetowy lekarz

    Szkarlatyna u niemowlaka jest bezpośrednim zagrożeniem życia i nie ma opcji, żeby nie iść z dzieckiem do szpitala. Jeśli jakikolwiek lekarz będzie sugerował, że bez tego się obejdzie, to zmieńcie lekarza i nigdy takiego już nie odwiedzajcie. Małe dziecko ze szkarlatyną musi być pod całodobową obserwacją.

  2. Wąski

    Chyba nikt normalnie myślący nie ma chyba pomysłu, żeby jak się zacznie szkarlatyna u niemowlaka to samemu będzie leczyć dziecko? Czy może się mylę i jednak takich ludzi trochę jest, tylko na szczęście się w takim towarzystwie nie obracam?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.