Szkarlatyna

Szkarlatyna na języku

Szkarlatyna to powszechna zakaźna choroba, którą najczęściej przechodzi się w wieku dziecięcym, ale nie tylko. Dorośli także mogą na nią zachorować, nawet jeżeli przechodzili ją w wielu szkolnym. Ma ona podłoże bakteryjne, a jej typowe objawy bardzo łatwo sklasyfikować właśnie na podstawie konkretnych symptomów. Jak wygląda szkarlatyna na języku i czemu choroba zawdzięcza swoją nazwę? Jakie jeszcze objawy występują podczas przebiegu dolegliwości? Czy trzeba udać się z dzieckiem do lekarza?

Szkarlatyna a kaszel i inne objawy

Jako że płonicę, czyli szkarlatynę, wywołuje ten sam typ bakterii co anginę, przy szkarlatynie również występuje kaszel, spowodowany między innymi drapaniem w gardle, jednakże objawami, które w pierwszej kolejności zwracają uwagę u rodziców są: ogólne rozbicie i zmęczenie oraz apatia czy brak apetytu. Następuje to w połączeniu ze szkarłatnoczerwoną wysypką, która jest tak drobna, że może przypominać miejscami rumień lub miejsca po nakłuwaniu igiełkami czy szczotką do włosów. W taki sposób wygląda na przykład na twarzy.

Najwięcej dzieci choruje na szkarlatynę w okresie jesiennym i zimowym, więc tak łatwo pomylić ją początkowo z przeziębieniem lub grypą.  Charakterystycznym stanem jest wysoka gorączka i ból gardła, a nawet nudności i wymioty.  Szkarlatyna przenosi się drogą kropelkową i jest niezwykle zaraźliwa.

Po pewnym czasie występująca na całym ciele i twarzy wysypka, zaczyna się charakterystyczny sposób łuszczyć. To także pomaga stwierdzić, że diagnoza szkarlatyny była prawidłowa.

Szkarlatyna? Język prawdę powie

Gdy zaczyna się szkarlatyna język pokrywa białym nalotem. Także gardło i migdałki mogą wyglądać w ten sam sposób.  Czasami pojawia się także język malinowy, którego nazwę zawdzięcza się wyglądowi języka, na którym powiększają się jego brodawki. Ten symptom jednak nie zawsze występuje i najczęściej kończy się na tym, że gardło i język są białe lub szare.

Nalot ten lekarz pobierze do badania i wykona posiew bakteryjny, który pozwoli stwierdzić, że na pewno mamy do czynienia ze szkarlatyną. Udanie się do pediatry lub lekarza rodzinnego jest więc konieczne, nie tylko po to, by mógł on zaserwować jakieś leczenie objawowe i przyczynowe, ale także po to, by mógł stwierdzić, że choroba nie rozwija się w niebezpiecznym kierunku, ponieważ może ona powodować powikłania grożące nawet zdrowiu i życiu.

Leczenie szkarlatyny

Ponieważ szkarlatyna to choroba o podłożu bakteryjnym, konieczne jest szybkie włączenie antybiotykoterapii. Minimalny czas leczenia to 10 dni. W tym okresie pacjent powinien być pod stałą i wnikliwą obserwacją lekarską, Jeżeli jego stan jest ciężki, może nawet trafić do szpitala.  Szkarlatyna to choroba o różnym przebiegu i dzieci szczególnie osłabione czy już cierpiące na jakieś inne schorzenie, mogą przechodzić ją ciężej niż inne.

Lekarz rodzinny zleci również badania morfologii krwi. Dzięki temu można obserwować poziom poszczególnych parametrów, które podczas choroby są podwyższone lub obniżone. Nawet po ustąpieniu objawów szkarlatyny należy przyjąć wszystkie zlecone antybiotyki, ponieważ niedoleczona choroba prowadzi do ostrych powikłań, na przykład zapalenia mięśnia sercowego.

Podczas całego leczenia należy przebywać w domu i w możliwej izolacji od innych osób, ponieważ szkarlatyna przenosi się bardzo szybko drogą kropelkową, zaś jak alarmują specjaliści, jednokrotne zachorowanie nie daje odporności na tę chorobę na dalszym etapie naszego życia.

Szkarlatyna na języku
5 (100%) 1 vote

2 odpowiedzi do artykułu “Szkarlatyna na języku

  1. alternatywa

    Jak pojawia się szkarlatyna objawy na języku zazwyczaj są najłatwiejsze do rozpoznania. Zwłaszcza, że to nawet nie są bąble tylko taki charakterystyczny biały wygląd, jak tarka. Nawet nie trzeba być wielkim specjalistą, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda i podpowiedzieć lekarzowi, że może to być szkarlatyna. Bo niektórym lekarzom niestety trzeba podpowiedzieć.

  2. sorry

    Szkarlatyna na języku to normalny objaw. Nic niezwykłego, więc nie ma o co toczyć piany, a jak jakiś lekarz nie wie, że to są podstawowe objawy szkarlatyny to chyba trzeba mu zaproponować zmianę zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.