Szkarlatyna

Szkarlatyna bez gorączki

Są choroby, które wyjątkowo źle się kojarzą i powodują u rodziców lęk jeszcze większy niż w przypadku innych chorób, na które zapadają dzieci. Jedną z nich jest szkarlatyna, zwana też płonicą. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat szkarłatny oraz typowych jej objawów, ponieważ coraz częściej jest ona spotykana u małych dzieci, uczęszczających do przedszkola czy szkoły.

Niestety, może zdarzyć się tak, że z godziny na godzinę stan dziecka będzie się pogarszał, niezbędna będzie wizyta u lekarza i niezwłoczne przyjmowanie klasycznych przy szkarlatynie leków. Najpierw trzeba ją jednak rozpoznać, a to niełatwe, gdy pojawia się szkarlatyna bez gorączki.

Szkarlatyna u dziecka – symptomy choroby

Szkarlatyna prawie zawsze zaczyna się od wysokiej gorączki, która jest jednym z pierwszych symptomów, obok takich, jak ogólne złe samopoczucie dziecka, ból gardła, brak apetytu, osłabienie, białawy nalot na języku dziecka. Oczywiście takie symptomy są charakterystyczne nie tylko dla szkarlatyny, zatem diagnozowanie choroby tylko na ich podstawie jest trudne. Po kilku dniach (dwóch, trzech) język przybiera kolor malinowy, co jest dosyć charakterystyczne dla tej choroby.  Następnym objawem choroby jest pojawienie się wysypki.

Wysypka przy szkarlatynie

To, jak wygląda wysypka przy szkarlatynie jest kolejnym charakterystycznym objawem tej choroby. Skóra pokrywa się wysypką około dwa, trzy dni po wystąpieniu gorączki. Wysypka ma intensywny kolor, wygląda jak drobne czerwone kropeczki, których wielkość zbliżona jest wielkością do główki od szpilki. Skoncentrowana jest najbardziej w pachwinach oraz pod pachami, ale pokrywa też pozostały obszar ciała dziecka. Natomiast charakterystyczny jest brak wysypki wokół ust dziecka.

Po kilku dniach, gdy choroba mija, skóra zaczyna się intensywnie łuszczyć, łącznie ze złuszczaniem się jej na podeszwach stóp. Dla niektórych lekarzy to najważniejszy parametr będący dowodem, że dziecko przeszło szkarlatynę.

Szkarlatyna a gorączka

Jednym z pierwszych objawów szkarlatyny jest gorączka. Gorączka przy szkarlatynie może  wahać się od około 38 stopni do nawet 40  stopni. Tak wysoka gorączka u dzieci jest dla niech niebezpieczna i bardzo męcząca dla organizmu, dlatego należy ją zbić. Zwykle poza antybiotykami,  lekarz daje wskazania co do stosowania leku na obniżenie gorączki, który można bezpiecznie stosować nawet u małych dzieci. Inny sposób na obniżenie to zastosowanie chłodnych (nie za bardzo zimnych) okładów, które przykłada się na czoło i piersi dziecka. Można również przygotować dla dziecka letnią kąpiel, w której zanurzy się i pozwoli się ciału ochłodzić.

Przy gorączce należy bezwzględnie pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka wodą lub lekkimi herbatami owocowymi. Najważniejsze by dziecku smakował płyn, wtedy pomimo braku apetytu będzie chętnie go piło. Szkarlatyna bez gorączki praktyczni nie występuje, choć ludzie różnią się tym jak wysoko gorączkują, dlatego niektóre dzieci mogą przechodzić ją z wysoką gorączką w okolicach 39 stopni.

Skąd się bierze szkarlatyna

Szkarlatyna to ciężka choroba, która musi być leczona antybiotykami, gdyż wywołana jest bakteriami. Tylko antybiotyk przepisany na około 10 dni kuracji pozwala wyleczyć szkarlatynę. Należy zdawać sobie sprawę, że niedoleczona szkarlatyna jest niebezpieczna z uwagi na możliwe powikłania, takie jak na przykład gorączka reumatyczna. Co ważne, dorośli mogą zarazić swoje dziecko podczas chorowania na anginę, ponieważ obydwie choroby są wywoływane przez ten sam szczep bakterii. Zatem bardzo ważne jest, by wyleczyć się z anginy, która może być niebezpieczna dla najmłodszych domowników.

Szkarlatyna bez gorączki
5 (100%) 1 vote

2 odpowiedzi do artykułu “Szkarlatyna bez gorączki

  1. pionas

    Szkarlatyna bez gorączki to marzenie. Przecież dla wielu z nas najważniejszym problemem i objawem jest właśnie wysoka gorączka. Maluch ma ponad 39 stopni i nie da się zbić mimo standardowej procedury i leków.

    1. Rega

      Nie ważne czy dziecko czy dorosły. Wysoka gorączka przy szkarlatynie jest kłopotem dla wszystkich. To zawsze jest zagrożenie, więc trzeba zdecydowanie zacząć uważać, pamiętajcie że przy 40 stopniach mózg może się już nieodwracalnie zniszczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.