Szkarlatyna

Szkarlatyna a ciąża

Szkarlatyna bywa dość powszechnie mylona z innymi chorobami, choć za jej rozwój odpowiadają paciorkowce, które wywołują również anginę. Zazwyczaj na szkarlatynę chorują dzieci do 10. roku życia, choć mogą na nią zachorować także osoby dorosłe. Czy szkarlatyna w ciąży jest groźna, a może nie ma żadnego wpływu na rozwój dziecka?

Gdy pojawia się szkarlatyna ciąża jest zagrożona?

Szkarlatyna jest chorobą wirusową, którą można się zarazić drogą kropelkową. Choć jest przypisywana głównie dzieciom, to i dorosłym zdarza się na nią chorować. Wiele kobiet zastanawia się nad związkiem: szkarlatyna a ciąża.

Według lekarzy paciorkowce, odpowiedzialne za rozwój szkarlatyny, nie mają żadnego wpływu na zdrowie płodu, niemniej jednak ze względu na swój stan, przyszła mama powinna unikać chorych na szkarlatynę. Jeśli chorym jest jej dziecko, wówczas konieczne staje się jego odizolowanie. Nie jest to trudne – przy leczeniu antybiotykami już po 24 godzinach chory nie zaraża.

Leczenie szkarlatyny w ciąży

Natomiast co do samego leczenia szkarlatyny u kobiety w ciąży, decyzja jest zawsze podejmowana przez lekarza po kompleksowych badaniach. Zdarza się, że szkarlatyna przechodzi bez leczenia farmakologicznego, przy czym jako choroba nieleczona może skutkować różnymi chorobami – może uszkodzić wątrobę czy nerki, ale także ma wpływ na zatoki, przyczynia się do zachorowania na zapalenie ucha środkowego. To właśnie te wymienione choroby są daleko bardziej poważne dla zdrowia przyszłej mamy.

Szkarlatyna w ciąży

Podobnie jak w przypadku dzieci, także kobiety w ciąży, których organizm jest nieco osłabiony, mogą zachorować na szkarlatynę. Warto pamiętać o tym, że od kontaktu z osobą chorą, do momentu zachorowania mogą upłynąć nawet trzy doby.

Przy diagnozowaniu szkarlatyny dużym utrudnieniem są objawy, zbliżone do innych chorób, głównie do anginy, ze względu na wirusy, które powodują obie choroby. Początkowo chory może cierpieć na obrzęk gardła, na którym pojawia się charakterystyczny biały nalot, często towarzyszy im ból głowy oraz dość wysoka temperatura, która w przypadku kobiet w ciąży jest największym zagrożeniem dla dziecka.

Po kilku dniach do tych objawów dołączają zmiany na języku oraz charakterystyczna wysypka, która pojawia się na całym ciele i jest szczególnie uciążliwa w okolicy pachwin i pach. Sama wysypka, także nieleczona, po kilku dniach znika, przy czym jej zniknięciu towarzyszy łuszczenie się skóry, które jest uporczywe i dość nieprzyjemne. Skóra na dłoniach i stopach chorej może się łuszczyć nawet przez 6 tygodni. Czasem szkarlatyna może przybierać postać toksyczną, która może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ta odmiana szkarlatyny ma duży wpływ na wątrobę i śledzionę.

Szkarlatyna a ciąża – o czym pamiętać

Najważniejsze przy leczeniu szkarlatyny u kobiet w ciąży jest ich odizolowanie od innych członków rodziny, głównie od dzieci i osób starszych oraz o osłabionym układzie odpornościowym. Odizolowanie w przypadku kobiety w ciąży może trwać dużo dłużej niż normalnie, przy czym ma to związek ze stosowaną farmakoterapią. Jeśli chory jest leczony ze szkarlatyny z wykorzystaniem antybiotyku, wówczas jego izolacja trwa około doby. Inaczej rzecz się ma z kobietami w ciąży, które nie mogą być leczone antybiotykami z grupy penicylin. W tym przypadku zaleca się odpoczynek w łóżku, a sama izolacja może potrwać nawet kilka dni. Ważna jest odpowiednia dieta, która powinna być bogata w potrawy półpłynne i płynne, zaś sama chora powinna również przyjmować dodatkowo płyny, dzięki którym uniknie odwodnienia, a jednocześnie odpowiednio nawilży błony śluzowe.

Szkarlatyna a ciąża
5 (100%) 1 vote

2 odpowiedzi do artykułu “Szkarlatyna a ciąża

  1. Merk

    Leczenie szkarlatyny w ciąży powinno być przede wszystkim delikatne. Mam na myśli to, że nie można przywalić od razu konkretnych leków, bo to nie jest witamina C i można naprawdę nazmieniać w organizmie dziecka, a przecież w tym czasie to jest naprawdę najważniejsze.

  2. Hesus

    Szkarlatynę w ciąży powinien leczyć lekarz i to właściwie powinno zakończyć wszelką dyskusję. Ale u nas zawsze się znajdzie pełno opinii, bo każdy będzie chciał sobie pogadać i pokazać jaki to jest mądry i jak się zna na medycynie i na wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.