Szkarlatyna

Powikłania po szkarlatynie

Niegdyś już sama jej nazwa budziła dreszcze i wywoływała tzw. gęsią skórkę. Dziś, kiedy medycyna znacznie poszła do przodu, nie stanowi już tak groźnego schorzenia. Jednak jak każda choroba, szkarlatyna może mieć swoje niepożądane i niebezpieczne konsekwencje. Czy jest groźna? Jakie mogą pojawić się powikłania po szkarlatynie? I czym tak naprawdę jest?

Czym jest szkarlatyna?

Szkarlatyna to choroba zakaźna, która inaczej bywa nazywana płonicą. Nie jest chorobą powszechną. Można spokojnie stwierdzić, że w dzisiejszych czasach jej występowanie jest rzadkie. Ma charakter ostry, a przejawia się głównie w postaci wysypki.

To choroba, która atakuje przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym, a jej wyraźne natężenie pojawia się w okresie jesiennym. Wywoływana jest przez kilka szczepów paciorkowców. Rozprzestrzenia się przez drogę kropelkową.

Co ciekawe, jej nosicielem może być nawet osoba zdrowa. Bakterie zazwyczaj w takich przypadkach transportowane są przez dłonie. Szkarlatyna może pojawić się u dzieci nawet jako efekt zarażenia od osoby chorej na inną chorobę, którą wywołują paciorkowce, jak np. anginę. Nie ma możliwości zabezpieczenia się przed ryzykiem jej wystąpienia ze względu na brak odpowiedniej szczepionki.

Jak objawia się szkarlatyna?

Pierwsza faza szkarlatyny do złudzenia wręcz przypomina postać anginy, dlatego na początku wystąpienia choroby jest ją bardzo ciężko zdiagnozować. Wśród objawów należy wymienić silny ból gardła i występowanie wysokiej temperatury, a także zaczerwienione i powiększone migdałki. Często pojawia się również biały nalot na języku. Wraz z rozwojem choroby, po kilku dniach można zaobserwować zmianę koloru języka, który staje się charakterystycznie malinowy.

Pojawia się również ostra wysypka, która wygląda niczym skóra poddana ukłuciom igieł. To, co znamienne, to fakt, że okolice nosa i ust są wolne od jej występowania. Ostatnim objawem jest silne łuszczenie się skóry na dłoniach oraz stopach chorego.

Sposoby leczenia szkarlatyny

Szkarlatyna ma bardzo uporczywy charakter, ale jest w pełni uleczalna. W walce z chorobą stosuje się leczenie farmakologiczne. Lekarze przypisują antybiotyk w postaci penicyliny. Kiedy u chorego występuje uczulenie na penicylinę lub pochodne, należy podać makrolidy. Gdy nie jest leczona szkarlatyna powikłania mogą być naprawdę groźne.

Powikłania po szkarlatynie

Powikłania po szkarlatynie mają charakter trudny i uciążliwy. Wśród najczęściej wymienianych są: zapalenie ucha środkowego, niebezpieczne zmiany skórne o charakterze ropnym, gorączka reumatyczna, a także o wiele bardziej niebezpieczne, choć występujące rzadziej, zapalenie mięśnia sercowego czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Szkarlatynę należy zatem bezzwłocznie leczyć.

Szkarlatyna w wieku dorosłym

Choć rzadko, to jednak choroba może wystąpić również i w wieku dorosłym. Co ciekawe, nawet odbycie tego schorzenia w dzieciństwie nie uodparnia przed możliwością ponownego zachorowania. Szkarlatyna u dorosłych powikłania może mieć jeszcze bardziej niebezpieczne niż w przypadku dzieci. O ile łagodny przebieg choroby nie jest groźny, to jej ostra odmiana jak najbardziej tak. Ma ona bowiem charakter toksyczny i może przyczynić się do dysfunkcji układu krążenia, które niemal zawsze przeradzają się w zapalenie mięśnia sercowego. Mogą wystąpić także utraty przytomności i ropne zapalenia węzłów chłonnych. Szkarlatyna nie jest chorobą, której dzisiaj należy się bać. Choć może mieć bardzo groźny i destrukcyjny wpływ na zdrowie, to leczona odpowiednim antybiotykiem nie stanowi zagrożenia.

Powikłania po szkarlatynie
5 (100%) 7 votes

2 odpowiedzi do artykułu “Powikłania po szkarlatynie

  1. Mosze

    Powikłania po szkarlatynie pojawiają się przede wszystkim u dorosłych. Zwłaszcza, że często dorośli ludzie wychodzą z założenia, że nie muszą się leczyć tak bardzo jak dziecko, bo mają silny organizm i tak dalej. Ale przecież to są brednie. Szkarlatyna u dorosłych jest znacznie bardziej groźna niż u dzieci.

  2. ZZ

    Zapalenie mięśnia sercowego to niebywale groźne powikłanie szkarlatyny, bo zostaje praktycznie na całe życie i wtedy już naprawdę trzeba bardzo uważać, bo wszystkie problemy wieńcowe są skrajnie niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Czym człowiek starszy, tym groźniejsze to jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.