Szkarlatyna

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna bardzo często uznawana jest za chorobę już historyczną, na którą obecnie się nie choruje. Fakty są jednak nieco inne – choroba faktycznie występuje wciąż na świecie, jednak jest już w pełni uleczalna i nie stanowi śmiertelnego zagrożenia, tak jak to było jeszcze w czasach przed II wojną światową. Jak rozpoznać objawy szkarlatyny?

Czy moje dziecko może mieć szkarlatynę?

Niestety, żłobki i przedszkola bardzo często są „wylęgarnią” chorób, o których istnieniu nigdy nie słyszeliśmy. Bardzo często to właśnie tam rozpoczynają się epidemie chorób zakaźnych.

Szkarlatyna jako choroba śmiertelna została wyeliminowana już dawno temu nie dzięki szczepieniom, lecz dzięki wynalezieniu skutecznych antybiotyków. Wywołują ją paciorkowce poprzez roznoszenie drogą kropelkową – czyli idealną wśród kichających, przebywających w skupiskach dzieci. Jeśli problem szkarlatyny został zauważony w takiej placówce, nie należy go bagatelizować. Dobrym sposobem jest pozostawienie dziecka na kilka dni w domu, by sprawdzić, czy rozwiną się pierwsze objawy szkarlatyny.

Jak rozpoznać szkarlatynę?

Do stwierdzenia szkarlatyny potrzebna jest diagnoza lekarza. Sami niestety możemy błędnie zinterpretować wysypkę skórną, na przykład jako odrę czy różyczkę. Szkarlatyna daje kilka objawów – tych bardziej i mniej specyficznych dla tej jednostki chorobowej. Można ją rozpoznać na przykład pobierając wymaz z gardła, badając go na obecność paciorkowców i to wtedy, gdy dziecko nie ma jeszcze żadnych objawów. Kiedy objawy się pojawią, lekarz będzie mógł na podstawie wizualnej oceny stwierdzić, że to właśnie szkarlatyna.

Początkowo pojawia się gorączka i ból gardła, a także bóle brzucha i wymioty, co rodzice często interpretują jako anginę czy grypę żołądkową. W krótkim czasie od pojawienia się gorączki można zaobserwować na ciele dziecka wysypkę. Nie jest ona zbyt specyficzna – występuje praktycznie na całym ciele, obejmuje również twarz z wyłączeniem okolic ust i nosa. Tworzy charakterystyczny rumień na twarzy, który bywa jednak podobny przy wysokiej gorączce.

Szkarlatyna – objawy

Objawy szkarlatyny stają się bardzo charakterystyczne w późniejszym czasie, gdy się na siebie nałożą. Pojawia się wtedy jednocześnie gorączka, ból gardła, wymioty, wysypka na ciele, ale również obłożony język. Oznacza to, że język przybiera białą barwę, wygląda jakby pokryty kożuchem z mleka. Po kilku dniach obłożenie ustępuje, a język staje się koloru malinowego. To właśnie malinowy język, współwystępujący z wysypką, jest najczęściej podstawą dla lekarza do postawienia prawidłowej diagnozy o szkarlatynie.

Czytaj też: Jak wygląda szkarlatyna na ciele?

Postawienie diagnozy jest konieczne, by móc dobrać odpowiednie antybiotyki – penicyliny lub cefalosporyny. Antybiotykoterapia jest z kolei konieczna, aby nie narażać dziecka na wystąpienie powikłań po szkarlatynie, które mogą być groźniejsze niż sama choroba.

Jak czuje się chore na szkarlatynę dziecko?

Zasadniczo choroba jest dość ciężka dla dziecka. Silny ból gardła i gorączka sprawiają, że maluch nie ma apetytu, dodatkowo często wymiotuje i jest osłabiony. Może w tym czasie dojść do odwodnienia, dlatego tak ważne jest podawanie dużej ilości płynów i elektrolitów, a także posiłków w konsystencji, która umożliwi ich podanie choremu.

Wysypka na ciele nie jest zbyt swędząca, jednak skóra jest podrażniona i wrażliwa.

W chorobie bardzo ważne jest leczenie objawowe, głównie gorączki, bólu gardła i hamowanie wymiotów. Dzięki temu możliwe będzie korzystne przeprowadzenie antybiotykoterapii i wzmocnienie dziecka, by szybciej mogło dojść do siebie. W ciągu około 2 tygodni objawy powinny ustąpić, a maluch zacznie zdrowieć.

Objawy szkarlatyny
5 (100%) 7 votes

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy szkarlatyny

  1. MS

    Objawy szkarlatyny to przede wszystkim wysypka. Resztę naprawdę można pomylić z anginą i nie czepiałbym się w tym przypadku lekarzy. Ale jak jest wysypka to już naprawdę trudno się pomylić, nawet jak się nie jest lekarzem…

  2. Piotrek

    Lekarz, nie lekarz – objawy szkarlatyny nie są takie trudne do rozszyfrowania. Wysypka na ciele, a do tego jeszcze szkarlatyna na języku. Reszta objawów jak w klasycznej anginie. No i proste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.