Bardzo wiele niegdyś śmiertelnych chorób epidemicznych dziś zostało opanowanych i nie stanowi już śmiertelnego zagrożenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci – dawniej zakaźne choroby wieku dziecięcego zbierały ogromne żniwo.
Wiele z nich opanowano dzięki szczepionkom, a niektóre – dzięki antybiotykom. Tak właśnie stało się ze szkarlatyną, na którą nie szczepi się dziś dzieci. Jej występowanie zostało natomiast znacznie ograniczone. Obecnie częstotliwość zachorowań to zaledwie 1% – dużo mniej, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Warto jednak znać objawy szkarlatyny u dzieci.
Jak zaczyna się epidemia
Epidemie śmiertelnych chorób zostały znacznie opanowane między innymi dzięki odpowiednim lekom. Szalenie istotna jest również wiedza medyczna rodziców i zwiększanie ich świadomości w zakresie chorób. Dawniej choroby były diagnozowane bardzo późno i nie było odpowiednich leków
W przypadku szkarlatyny, czyli płonicy, śmiertelna jest nie tyle sama choroba, co możliwe po niej powikłania. Dziecko, któremu uda się pokonać chorobę, w niedługim czasie może zachorować na kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów czy gorączkę reumatyczną.
Epidemie bardzo często mają swój początek w przedszkolach czy żłobkach. Gdy występuje szkarlatyna u dzieci objawy pojawiają się dopiero 2-5 dni po zakażeniu. Oznacza to, że dziecko może nawet przez 5 dni nieświadomie uczęszczać do przedszkola i zarażać inne dzieci, zanim zacznie chorować! Mając to na uwadze. należy obierać środki ostrożności w postaci izolacji dziecka, które potencjalnie mogło mieć kontakt z chorym na szkarlatynę dzieckiem lub dorosłym.
Szkarlatyna – objawy u dzieci
Zanim pojawią się typowe dla płonicy objawy, u dziecka można zaobserwować symptomy, które mogą być podobne przy różnych jednostkach chorobowych. Pojawia się wysoka gorączka i ból gardła, który początkowo często bywa diagnozowany jako angina. Gorączce mogą też towarzyszyć wymioty i ból brzucha, co kojarzymy raczej z zatruciami pokarmowymi lub grypą żołądkową. Nie powinno się więc diagnozować choroby na własną rękę. Rodzic powinien podjąć się leczenia objawowego – zbijania gorączki, zmniejszania bólu gardła i nawadniania dziecka, ale równolegle poradzić się lekarza.
Objawy typowe dla szkarlatyny
Objawy szkarlatyny u dzieci typowe dla tej choroby pojawiają się zwykle po kilkunastu godzinach od wystąpienia gorączki. Do poprzednio opisanych objawów dochodzi jasnoróżowa, gęsta i drobna wysypka na całym ciele. Pojawia się dość silny rumień na twarzy, omijający okolice ust i nosa.
Nawet jeśli lekarz nie od razu zakwalifikuje wysypkę jako charakterystyczną dla szkarlatyny, to jest jeszcze jeden charakterystyczny objaw – malinowy język. Początkowo język pokryty jest białym, gęstym nalotem. Po kilku dniach nalot ustępuje i język staje się malinowo czerwony, o charakterystycznej śliskiej powierzchni. Objawy specyficzne dla języka oraz silny ból gardła przy szkarlatynie uniemożliwiają gryzienie, żucie i przełykanie. Należy mieć to na uwadze, ponieważ dziecko wyniszczone chorobą i antybiotykoterapią będzie wymagało specjalnego żywienia, aby jeszcze bardziej nie podupadło na zdrowiu i aby szybciej doszło do siebie.
Wysypka na ciele po szkarlatynie nie znika sama z siebie – łuszczy się w dość specyficzny sposób, co często bywa podstawą do postawienia wstecznej diagnozy. Niestety, szkarlatyna wymaga bezwzględnego leczenia antybiotykami ze względu na możliwe powikłania, które mogą się po niej pojawić. Często bywają one groźniejsze dla zdrowia niż sama szkarlatyna, której przykre objawy ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch
Jak pojawią się objawy szkarlatyny u dzieci to przede wszystkim trzeba zostawić dziecko w domu. Nawet jak się jeszcze nie jest pewnym, czy to rzeczywiście jest szkarlatyna czy może jakaś mniej groźna choroba. Ale nie, muszą być mamuśki, które nawet na pół dnia dziecko do przedszkola dadzą, bo wizytę u lekarza mają na godz. 14!
Objawy szkarlatyny u dziecka są takie same jak u osoby dorosłej. I w sumie w gruncie rzeczy leczenie tak samo. Do rodziców też nie ma co mieć pretensji. Przecież nie każdy panicznie reaguje jak się kaszelek zaczyna czy inne pozornie niewinne objawy. Nie każdy od razu wie, że to może być coś groźnego.