Szkarlatyna

Leczenie szkarlatyny

Obecnie szkarlatyna jest dosyć rzadką chorobą, która atakuje głównie jesienią i zimą. Trzeba jednak pamiętać, że jest to niebezpieczna infekcja, która może powodować poważne powikłania. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe leczenie szkarlatyny.

Objawy, które wskazują na pojawienie się szkarlatyny, to ból gardła, zaczerwienione migdałki, gorączka, malinowy język. Później pojawia się również charakterystyczna, czerwona wysypka, która może pokryć całe ciało. Kiedy wystąpią takie symptomy, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza, który przepisze właściwe leki.

Leczenie szkarlatyny

Podstawą leczenia jest podanie choremu dziecku odpowiedniego antybiotyku. Zazwyczaj stosuje się penicylinę oraz jej pochodne. Antybiotyk należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju poważnych powikłań, takich jak ropne zmiany na skórze, zapalenie mięśnia sercowego, gorączki reumatycznej i kłębuszkowego zapalenia nerek.

Gdy pojawi się szkarlatyna leczenie trzeba przeprowadzić do końca. Nawet jeśli po kilku dniach objawy ustąpią, trzeba koniecznie kontynuować terapię. Po zakończeniu przyjmowania antybiotyku zawsze niezbędna jest wizyta kontrolna, która potwierdzi wyleczenie.

Obniżanie temperatury chorego dziecka

Leczenie szkarlatyny powinno koncentrować się także na łagodzeniu objawów towarzyszących tej chorobie. Kiedy dziecko męczy wysoka gorączka, można podać mu leki ją zbijające. W przypadku bardzo wysokiej temperatury można również zastosować różne sposoby na jej obniżenie, takie jak przykładanie okładów z chłodnej wody na czoło lub łydki. Mokre okłady okrywa się ręcznikiem lub pledem i wymienia, kiedy osiągną temperaturę ciała.

Pielęgnacja chorego na szkarlatynę

Oprócz tego jak leczyć szkarlatynę, warto również wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować chorego. Jeśli dziecko straciło apetyt, nie należy zmuszać go do jedzenia. Przy łóżku dziecka powinien przez cały czas stać kubek z ciepłym napojem, na przykład z herbatą lipową osłodzoną miodem.

Kiedy ból gardła osłabnie, można podać lekkie jedzenie, takie jak rosół, mielone mięso, przetarte warzywa. W przypadku szkarlatyny dziecko powinno przez tydzień pozostać w domu. Należy pamiętać o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń i utrzymywaniu odpowiedniej temperatury. W czasie silnej gorączki konieczne jest częste zmienianie pidżam i pościeli. Po zakończeniu kuracji i ustąpieniu objawów, dziecko powinno się oszczędzać, więc najlepiej jeśli przez kolejny tydzień również zostanie w domu.

Chociaż wiemy jak leczyć szkarlatynę, nie zawsze udaje się uniknąć powikłań po wystąpieniu tej choroby. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na podanie dziecku wszystkich zaleconych dawek lekarstwa, a następnie odbyć wizytę kontrolną. Niestety zdarza się, że szkarlatyna zostaje niedoleczona, a to jest przyczyną rozwoju powikłań. Jedynie prawidłowe zakończenie leczenia chroni przed takimi konsekwencjami.

Nawroty szkarlatyny

Jeśli szkarlatyna po jakimś czasie nawraca, może to oznaczać, że została niedoleczona lub ktoś w otoczenia dziecka jest nosicielem paciorkowca, odpowiedzialnego za wywoływanie tej infekcji. W takim przypadku należy przebadać wszystkich domowników i w przypadku wykrycia bakterii przepisać im odpowiedni antybiotyk.

Warto również pamiętać, że nawet skuteczne leczenie szkarlatyny nie zawsze ochroni przed wystąpieniem nawrotów, ponieważ tę chorobę można przechodzić wielokrotnie. Wynika to z faktu, że infekcja powodowana jest przez kilka rożnych szczepów bakterii

Leczenie szkarlatyny
5 (100%) 16 votes

2 odpowiedzi do artykułu “Leczenie szkarlatyny

  1. polinik

    Pamiętajcie, że leczenie szkarlatyny powinien przede wszystkim prowadzić lekarz. Zwłaszcza, że coraz częściej pojawiają się jakieś dziwne porady, w których ludzie zachęcają do leczenia jakimiś domowymi sposobami.

  2. Kooostaryka

    Trzeba zbijać temperaturę. Wysoka gorączka na początku leczenia szkarlatyny jest najgroźniejsza. Oczywiście trzeba brać leki i tak dalej, ale ograniczenie gorączki jest kluczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.