Szkarlatyna

Jak długo zaraża szkarlatyna?

Płonica, bo tak brzmi inna nazwa szkarlatyny, jest chorobą zakaźną, typową dla wieku dziecięcego. Nie istnieje na nią żadna szczepionka, a w dodatku raz przechodzona nie uodparnia organizmu na kolejne zarażenia, które mogą wystąpić po zarażeniu się inną odmianą toksyny bakteryjnej ją wywołującej. Jak długo zaraża szkarlatyna?

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna rozpoczyna się zupełnie typowo dla każdego rodzaju infekcji, czyli wysoką gorączką i ogólnym przemęczeniem. Często w pierwszej fazie choroby występują również dolegliwości żołądkowe w postaci mdłości i wymiotów.

Dopiero po około 24 godzinach od pierwszych objawów, zaczyna występować charakterystyczna drobnoplamista wysypka, stopniowo obejmująca całe ciało, poza obszarem wokół nosa i ust. Zdarza się, że wysypka przybiera charakter krwotoczny lub potówkowy. Innym bardzo charakterystycznym objawem szkarlatyny są występujące zmiany w gardle oraz na języku. Do wyżej wymienionych objawów, na dalszym etapie choroby dochodzi silne łuszczenie się skóry, które występuje po około 2-3 tygodniach od pierwszych objawów choroby.

Szkarlatyna – zarażanie

Szkarlatyna wywoływana jest przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Okresem najczęstszych zachorowań jest czas pomiędzy październikiem, a marcem. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Zwykle wystarczy sam kontakt z rzeczami osoby chorej, np odzieżą, aby móc paść ofiarą zarażenia.

Z tego też powodu, choroba ta w szczególnie szybkim tempie rozprzestrzenia się w grupach ludzi.

Do najczęstszych zarażeń następuje wśród małych dzieci, uczęszczających do przedszkola, bądź szkoły podstawowej. Małe dzieci znacznie ułatwiają rozprzestrzenianie się szkarlatynie. Wystarczą niewinne kaszlnięcia, bądź nieumyte dokładnie dłonie osoby zarażonej, a choroba może dotknąć z łatwością pozostałą część grupy. Szkarlatyna okres zarażania ma prawie dokładnie pokrywający się z okresem szkolnym, co tylko jeszcze mocniej wpływa na ilość jej ognisk w grupach dzieci.

Diagnozowanie szkarlatyny

W przypadku skutecznego rozpoczęcia leczenia, kluczowym jest szybkie i właściwe zdiagnozowanie szkarlatyny, która w pierwszym etapie choroby, jeszcze przed wystąpieniem wysypki, jest bardzo często mylona ze zwykłą anginą.

Wysoka gorączka, zaczerwienione i bolące gardło może skierować niedoświadczonego lekarza w kierunku anginy, co jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ źle zdiagnozowania i co za tym idzie, nieleczona szkarlatyna, doprowadza do wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań, takich jak zapalenie stawów, zapalenie węzłów chłonnych, czy zapalenie ucha środkowego.

Innymi chorobami z którymi na ogół mylona jest szkarlatyna, są odra i różyczka. Doświadczony lekarz z pewnością zleci wykonanie posiewu gardła, który zawsze daje pełne potwierdzenie obecności lub braku szkarlatyny.

Leczenie szkarlatyny

Po skutecznym wykryciu zakażenia szkarlatyną, przeprowadza się jej leczenie poprzez podawanie antybiotyku z grupy penicylin. Leczenie trwa zwykłe około 10 dni i jest prowadzone w domu. Rzadko kiedy dochodzi do na tyle mocnego pogorszenia się stanu zdrowia, aby konieczna była hospitalizacja.

Szkarlatyna – jak długo zaraża?

Dzieci, u których przeprowadzane jest leczenie szkarlatyny, powinny być całkowicie izolowane od zdrowych. Aby nie rozprzestrzeniać choroby, zarażone dziecko nie powinno kontaktować się fizycznie z innymi dziećmi przez okres minimum 24 godzin od momentu rozpoczęcia terapii antybiotykowej, choć dla bezpieczeństwa przyjmuje się okres około jednego tygodnia. W tym czasie choroba powinna zostać już trwale wygaszona i nie powinna zagrażać innym dzieciom w otoczeniu chorego.

Jak długo zaraża szkarlatyna?
5 (100%) 5 votes

2 odpowiedzi do artykułu “Jak długo zaraża szkarlatyna?

  1. Kasia

    Nie ma pewności jak długo zaraża szkarlatyna, bo często jest tak, że we wczesnym stadium szkarlatyna nie jest leczona we właściwy sposób, a skoro nie jest leczona to dziecko zaraża kolejne i kolejne. Nawet w pierwszych dniach po podaniu antybiotyku jeszcze zaraża.

  2. młoda

    Bo kluczem jest zaczęcie leczenia. Szkarlatyna zaraża tak długo, jak długo nie zacznie się jej leczyć. Ale po pierwsze dawce antybiotyków jeszcze cudów nie oczekujcie. Bo może być tak, że 2-3 dni będzie trzeba poczekać aż się organizm zacznie bronić przed szkarlatyną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.