Szkarlatyna, czyli inaczej płonica, to choroba zakaźna, która najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, choć zdarza się, że zarażają się nią również dorośli. Ile trwa szkarlatyna i jak wyglądają poszczególne etapy tej choroby?
Szkarlatynę powodują bakterie – są to paciorkowce z grupy A, czyli dokładnie te same, które są źródłem anginy. Co ważne, można na nią chorować więcej niż jeden raz, a zarażenie przebiega drogą kropelkową. Niekoniecznie jednak musi nastąpić tu kontakt z chorym na szkarlatynę – można zarazić się od osoby z anginą lub od nosiciela bakterii paciorkowca.
Jak rozpoznać szkarlatynę
Okres wylęgania trwa kilka dni – zazwyczaj minimum dwa, ale nie więcej niż pięć. W tym czasie choroba rozwija się bezobjawowo, a później zaczynają pojawiać się nagle pierwsze symptomy. Na tym etapie bywają one jednak mylone z anginą – występuje ostry ból gardła, mięśni, brzucha, a także bardzo wysoka gorączka (nawet 40º C) i powiększone migdałki. Dopiero wystąpienie typowej dla szkarlatyny wysypki (na brzuchu, plecach, pośladkach, pachwinach, w zgięciu kolan i łokci) oraz charakterystycznego, malinowego języka, daje niemal stuprocentową gwarancję, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Bywają jednak przypadki, że wysypka jest niemal niezauważalna.
Bardzo ważne jest, by odpowiednio zdiagnozować szkarlatynę, wykluczając inne choroby (np. odrę, anginę, różyczkę). W przypadku, gdy lekarz nie ma pewności, powinien zlecić przeprowadzenie posiewu gardła, a często także badania krwi.
Ile trwa leczenie szkarlatyny
Wiele osób nie ma pojęcia, w przypadku tak rzadkiej choroby, jak szkarlatyna ile trwa jej leczenie i jak powinno ono przebiegać. Standardowo stosuje się tu doustne antybiotyki. Najczęściej jest to penicylina i jej wszelkie pochodne. Pacjenci uczuleni na ten rodzaj leku powinni przyjmować makrolidy. Czas trwania terapii antybiotykowej wynosi od 10 do 14 dni, najczęściej środek podawany jest w tym okresie dwukrotnie w ciągu doby. Można również zastosować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Czytaj więcej: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/szkarlatyna/ile-trwa-szkarlatyna/
Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i systematyczne przyjmowanie antybiotyku oraz rozpoczęcie terapii możliwie najszybciej. Bagatelizowanie tej kwestii, a także zlekceważenie objawów i leczenie ich na własną rękę innymi metodami jest niedopuszczalne – szkarlatyna to poważna choroba zakaźna i może skutkować poważnymi konsekwencjami i powikłaniami. Wiele dzieci trafia do szpitala np. z powodu kłębuszkowego zapalenia nerek, wywołanego nieprawidłowo leczoną szkarlatyną.
Ile trwa okres zarażania szkarlatyną
Nie wszyscy rodzice orientują się również w sytuacji, gdy ich dziecko dopadnie szkarlatyna jak długo trwa etap zarażania nią. W przypadku tej choroby przenoszenie jej mija około 24 godziny po rozpoczęciu leczenia antybiotykowego. Ważne więc, by w tym czasie unikać kontaktów z innymi osobami, np. w przedszkolu czy szkole.
Po zakończeniu choroby (najlepiej po ok. 2 tygodniach) dobrze wykonać wymaz gardła u chorego i domowników lub innych osób, z którymi miał styczność. Badanie to pozwoli wykluczyć obecność w organizmie bakterii paciorkowca typu A.
Jak się zapytałem lekarza ile trwa szkarlatyna, to tylko wzruszył ramionami i powiedział, że tego nigdy nie wiadomo, a na dwa tygodnie minimum trzeba być zawsze przygotowanym.
A skąd lekarz ma wiedzieć ile trwa szkarlatyna, skoro zawsze jest to indywidualna sprawa? I co, weźmiesz zwolnienie na 10 dni, a jak będą dalej objawy, to wyślesz dziecko do szkoły, bo lekarz mówił, że będzie zdrowe a gołym okiem widać, że nie jest? Właśnie dlatego lekarze nie odpowiadają na takie pytania.